Zarządzanie firmą, zespołem pracowników nie jest łatwym zadaniem, każdy menedżer musi popełnić wiele błędów, zanim wypracuje własny system zarządzania, zdobędzie odpowiednie doświadczenie oraz cenną wiedzę, którą można przekuć w prawdziwy sukces. Mamy tu na myśli wiele rozmaitych aspektów, które należy wziąć pod uwagę – od wyznaczania celów przez spójną strategię marketingową po delegowanie zadań… nie da się ukryć, że liderzy mają naprawdę dużo na głowie. Jednak nawet najlepsi z nich mają na swoim koncie również porażki w temacie szeroko pojętego zarządzania. Oto przykłady najczęstszych błędów w procesie zarządzania i praktyczne wskazówki, jak ich unikać.
Słaba komunikacja w firmie
Komunikacja to absolutny fundament każdego zgranego i odnoszącego sukcesy zespołu. Niestety wielu początkujących (ale nie tylko) menedżerów zaniedbuje ten obszar. W konsekwencji brak komunikacji w firmie może często prowadzić do wielu niepotrzebnych nieporozumień, niedotrzymania deadline’ów i utraty zaufania ze strony kontrahentów. Chcąc uniknąć tego powszechnego błędu, liderzy powinni ustanowić jasne zasady komunikacji w zespole i zachęcać pracowników do otwartego dialogu, artykułowania swoich potrzeb, wątpliwości, zadawania pytań. Dobrym pomysłem na poprawę komunikacji w teamie są też cykliczne spotkania zespołu i wiadomości e-mail np. z aktualizacjami prowadzonego projektu.
Brak decyzyjności
Mikrozarządzanie, czyli nadmierna kontrola pracowników, która ogranicza ich pole decyzyjności to drugi dość częsty błąd, który może prowadzić do frustracji i demotywować członków zespołu. Kiedy liderzy stosują ten styl zarządzania, tak naprawdę osłabiają zdolność swoich pracowników do przejmowania odpowiedzialności za wykonywaną pracę. Szczególnie jeśli są to osoby zatrudnione w firmie od lat, które znają ją od podszewki i bez problemu mogłyby podejmować wiele trudnych decyzji. Mikrozarządzanie męczy, zniechęca do działania i niszczy kreatywność. Jak rozwiązać ten problem? Warto zrobić krok do przodu i zaufać członkom swojego zespołu, zacząć powierzać im bardziej skomplikowane zadania, a przy tym służyć radą i zapewniać wsparcie w razie potrzeby.
Brak delegowania obowiązków
Delegowanie zadań to bardzo ważny element sprawnego zarządzania w firmie, o czym powinien wiedzieć każdy sprawny przywódca. Menedżerowie, którzy wyznają zasadę: „nikt nie zrobi tego tak dobrze jak ja” – prędzej czy później zderzają się ze ścianą, stają się przytłoczeni i doświadczają wypalenia zawodowego. Bycie przysłowiową Zosią Samosią to nie jest dobre podejście. Pamiętajmy, że delegowanie zadań członkom zespołu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim odciąża lidera, ale też pomaga rozwijać umiejętności podwładnych, daje im poczucie sprawczości i wzmacnia zaangażowanie w pracę.
Brak jasno wyznaczonych celów
Zespół nigdy nie będzie efektywny i zmotywowany do działania, jeśli nie wie, do czego dąży tak naprawdę. Menedżerowie, którzy nie wytyczają podwładnych konkretnych celów, mogą prowadzić do braku motywacji wśród członków zespołu. Jak skorygować ten błąd? Należy włożyć nieco wysiłku w wyznaczenie wymiernych, osiągalnych i określonych w czasie celów – takie działania pomogą pracownikom skoncentrować się na tym samym wyniku i sprawią, że będą oni chętniej wykonywali swoje codzienne obowiązki, widząc sens podejmowanych działań.
Brak uznania osiągnięć
Każdy lubi czuć się ważny i być doceniony za swoje wysiłki, nie inaczej jest też w sferze zawodowej. Niestety wielu liderów bagatelizuje tę kwestię, nie dostrzegając osiągnięć zdolnych członków swojego zespołu. Takie podejście często skutkuje ich demotywacją i spadkiem zaangażowania (szczególnie jeśli osoby włożyły dużo wysiłku w dany projekt, a nie usłyszały żadnej pochwały, słów uznania ze strony przełożonego). Pamiętajmy, że docenianie innych i świętowanie osiągnięć jest bardzo ważne – pozwala utrzymać zaangażowanie i motywację członków teamu.
Nieliczenie się z opinią pracowników
Kolejny błąd popełniany w zarządzaniu to ignorowanie opinii pracowników. Osoby te są podstawą każdego zespołu, często widzą znacznie więcej, niż lider zaangażowany w wiele różnych projektów. Dlatego warto liczyć się z ich opinią i sprawić, by chcieli dzielić się z nami swoimi przemyśleniami, pomysłami. Menedżerowie, którzy bagatelizują opinie pracowników, tracą cenne spostrzeżenia i mogą przeoczyć ważne kwestie dotyczące rozwoju firmy, czy realizowanego projektu. Tak więc dobrym rozwiązaniem jest ciągłe zachęcanie podwładnych do regularnych informacji zwrotnych i aktywne słuchanie sugestii pracowników – dzięki temu poczują się ważną częścią zespołu, taki więc skorzystają na tym obie strony.
Podsumowując, proces zarządzania to wyboista ścieżka – mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi uda się wam unikać typowych błędów, dzięki czemu proces ten będzie płynniejszy i bardziej efektywny. Stawiając nacisk na komunikację w teamie, delegując zadania, wyznaczając jasne cele i uznając osiągnięcia podwładnych, liderzy mogą stworzyć produktywny i mocny zespół, który sprzyja rozwojowi oraz sukcesowi firmy.