Spadek motywacji wśród pracowników to problem, którego doświadczył praktycznie każdy pracodawca – szczególnie ten, który nie wdrożył jeszcze normy ISO 9001 i to bez względu na branżę i wielkość firmy. Jakie są najczęstsze powody obniżonej chęci do wykonywania obowiązków zawodowych? Znając kluczowe przyczyny, będziemy wiedzieć, jak skutecznie walczyć z tym zjawiskiem. Zapraszamy do dzisiejszego wpisu, który poświęcimy analizie tego problemu.
Brak wyraźnego podziałów obowiązków w zespole
Jaki jest pierwszy czynnik, który powoduje spadek motywacji w zespole? Na wielu pracowników bardzo demotywująco działa brak jasno ustalonego podziału obowiązków, co zwykle sprawia, że mówiąc potocznie – rozleniwiają się. Taka sytuacja wiąże się też z brakiem poczucia odpowiedzialności za pracę – gdy nie wiemy, kto konkretnie ma wykonywać dane działania, możemy odczuwać rozdrażnienie i frustrację. Nie wiadomo też, kogo rozliczyć za brak efektów, czy ewentualne błędy. Wpływa to także negatywnie na atmosferę w teamie, gdyż może się zdarzyć, iż jedna osoba wykonuje pracę za 2, a inni pracują na pół gwizdka. Tutaj u bardziej zaangażowanego pracownika nierzadko dochodzi również do poczucia niesprawiedliwości.
Natłok obowiązków lub zbyt dużo pracy
Kolejnym czynnikiem, który obniża motywację podwładnych, jest nadmiar pracy. Jeśli obarczamy pracownika zbyt wieloma zadaniami, może on czuć się przeciążony, przemęczony i zestresowany, co oczywiście niemal zawsze przekłada się na gorszą wydajność. Z drugiej strony destrukcyjnie działa również zbyt mało pracy, gdyż sprawia to, że pracownik zwyczajnie się nudzi i traci zapał do działania. Jak naprawić tę sytuację? Warto korzystać z nowoczesnych narzędzi, które umożliwiają wygodne rozplanowanie czasu pracy. W sieci znajdziemy mnóstwo darmowych, jak i płatnych programów do planowania zadań, jak np. Trello, Asana, czy choćby kalendarz Google. Co jeszcze obniża poziom motywacji w teamie?
Zbyt duże skupianie się na błędach
Demotywujące jest również przywiązywanie zbyt dużej uwagi do błędów popełnionych przez pracowników. Ciągłe wytykanie ich potknięć, wyolbrzymianie pomyłek na każdego działa zniechęcająco – może powodować, że u podwładnych rozwinie się wyuczona bezradność, stracą wiarę we własne możliwości i będą dawać w pracy z siebie absolutne minimum, a nie maksimum. Pracownik długotrwale ganiony może psuć atmosferę w pracy, mieć problemy z komunikacją, z czasem nie informować przełożonych o problemach. Dlatego warto dostrzegać też pozytywne aspekty jego obecności w firmie i starać się zawsze wyważyć konstruktywną krytykę oraz pochwałę.
Brak perspektyw rozwoju
Jeśli pracownik nie ma możliwości rozwoju w firmie, awansu, doskonalenia – trudno oczekiwać od niego zapału i chęci do pracy. Pracodawca, który nie oferuje szkoleń, możliwości pięcia się po drabinie coraz to wyższych stanowisk jest zwyczajnie nieatrakcyjny. Podwładny może więc być zniechęcony do działania i nie wykazywać zaangażowania oraz lojalności względem firmy. Dlatego warto dawać pracownikom możliwość poszerzania kompetencji.
Zła atmosfera pracy
Konflikty, obmawianie za plecami, brak koleżeńskości to czynniki, które psują atmosferę w pracy. Tymczasem dobre relacje w teamie to jeden z najważniejszych punktów, które mają wpływ na motywację do pracy. Jeśli lubimy ludzi, z którymi pracujemy, nie chcemy ich zawieść, mamy poczucie odpowiedzialności i staramy się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej. Niestety wielu pracodawców bagatelizuje ten aspekt, a część z nich wręcz zachęca podwładnych do donosicielstwa, czy niezdrowej rywalizacji w zespole. Jak podkreślają specjaliści, jest to bardzo krótkowzroczne myślenie.
Faworyzowanie niektórych pracowników
Zdarza się, że szefostwo nie traktuje wszystkich pracowników jednakowo, co nie uchodzi uwadze wszystkim członkom zespołu, szczególnie tym mniej lubianym. Niestety wyraźne faworyzowanie pewnych członków teamu automatycznie obniża motywację reszty zespołu. W końcu, po co się starać, skoro szef ma swojego ulubieńca i to zawsze on zdobywa wszystkie laury. Warto mieć świadomość, że jeśli kierownictwo dzieli podwładnych na lepszych i gorszych – działa to także destrukcyjnie na stosunki między pracownikami i psuje atmosferę w zespole.
Brak poczucia sensu wykonywanej pracy
Ostatni nie mniej ważny punkt, niż pozostałe to brak poczucia sensu wykonywanej pracy. Jeśli pracownik nie widzi celu ani nie odczuwa sprawczości – zwykle nie ma motywacji do działania. Działa tu bardzo prosty mechanizm psychologiczny. Każdy z nas chce wierzyć, że to, co robi – jest „po coś”. Rozsądny pracodawca powinien więc uświadamiać pracowników, kłaść nacisk na poczucie misji, wyznaczać zespołowi cel, do którego warto dążyć.
Podsumowując, jak widać, istnieje co najmniej kilka czynników, które obniżają motywację pracowników. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiele osób uświadomi sobie, co nie działa tak, jak powinno w ich firmie i podejmie odpowiednie działania naprawcze.