ISO 22000 jest normą, która zapewnia klientów końcowych, że firma wdrożyła skuteczny plan zarządzania bezpieczeństwem żywności. Proces certyfikacji normy zyskuje na popularności, a coraz więcej dużych detalistów i producentów oczekuje, że ich klienci uzyskają certyfikację, która pomoże zapobiegać chorobom i kosztownym wycofaniom produktów szkodliwych.
Co to jest certyfikat ISO 22000?
Posiadanie znormalizowanego systemu, który zapewni integralność i bezpieczeństwo każdego ogniwa w łańcuchu żywnościowym, stało się kluczowe w celu zapewnienia ochrony konsumentów. Istnieje kilkanaście różnych zestawów norm obowiązujących na całym świecie, co może powodować zamieszanie zarówno wśród producentów, jak i samych konsumentów. Dwie światowe organizacje postanowiły więc ujednolicić systemy oraz osiągnąć globalne uznanie znormalizowanych systemów.
Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ISO opracowała System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności ISO 22000. Norma ta posiada zastosowanie w każdej firmie z branży spożywczej – od rolników, producentów, przewoźników aż po pakowaczy i sprzedawców detalicznych. Certyfikat ISO 22000 uznawany jest na całym świecie, wciąż zyskując na popularności.
Wymagania stawiane przez ISO 22000 – proces certyfikacji
Jeżeli zdecydujesz się na przystąpienie do certyfikacji ISO 22000, będziesz musiał wdrożyć procesy zarządzania bezpieczeństwem żywności, aby spełnić wymagania stawiane przez normę. Wymagania te wykraczają poza programy warunków wstępnych HACCP i obejmują procesy zarządzania systemem w całej organizacji. Oznacza to nie tylko planowanie, ale również projektowanie, dokumentowanie i wdrażanie kompleksowego systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności.
Realizacja wdrożenia wymagań w organizacji może zająć od 3 do 9 miesięcy lub dłużej. Gdy system zostanie wprowadzony i będzie stosowany jako integralna część codziennej działalności, należy zgłosić się do firmy certyfikującej i przeprowadzić audyt. Pierwszy audyt certyfikujący najczęściej będzie składał się z dwóch Etapów. Etap 1 będzie dotyczył wstępnej oceny gotowości firmy do certyfikacji, audytor będzie mógł dokonać takiej oceny zdalnie lub na miejscu w firmie. W trakcie tej oceny zostanie zweryfikowana m.in. infrastruktura lokalizacji, zgodność z przepisami prawa żywnościowego. Po pozytywnym zakończeniu tej części audytu nastąpi Etap 2, czyli zasadnicza część oceny systemu, po której audytor wiodący będzie mógł rekomendować do jednostki certyfikującej przyznanie certyfikatu ISO 22000 na okres 3 lat.
Dla kogo jest certyfikat ISO 22000?
Certyfikacja ISO 22000 sprawdzi się w każdej firmie, która jest uczestnikiem łańcucha dostaw żywności, od pola uprawnego do sklepu. Odpowiednia jest dla producentów, firm transportowych, firm, które zajmują się pakowaniem żywności, przetwórców, sprzedawców detalicznych, rozlewni napojów oraz restauracji.
Proces certyfikacji normy od lat skutecznie wspiera Grupa Doradcza Qualitas. Zapraszamy do współpracy – https://www.iso-konsulting.pl/iso22000/.